Blízké okolí
Zdaleka nápadný kopec Vrabina, dnes zvaný Křížový vrch, se vypíná 4 km jv. od Stoda do nadmořské výšky 487 m n.m. Vrabina se připomíná již k r. 1238 pravděpodobně jako území prodané mělnickým proboštem chotěšovskému klášteru. Chotěšovský klášter vlastnil Vrabinu po dlouhá staletí.
Na vrchu stával kříž, zmiňovaný již za probošta Bandhauera (1639-1657). Roku 1739 dal na Vrabině lesní Jan Václav Eberle postavit velký kříž, který umocnil pověst kopce jakožto poutního místa. Jako poděkování za odvrácení nebezpečí a ušetření kláštera v období války o tzv. rakouské dědictví dal chotěšovský probošt Kryštof Schmidl v letech 1747-1755 vystavět na vrcholu Vrabiny poutní kostel sv. Kříže, realizovaný podle vzoru pražského kostela "Na Karlově".
Během zemních prací zde bylo nalezeno množství artefaktů svědčících o starším osídlení, především kosti a základy po stavbě o údajné půdorysné ploše 27x18 m. Pouze teoreticky se lze domnívat, že jde o pozůstatky středověkého osídlení, respektive hradu, vyloučit nelze ani starší založení sídla, mající své kořeny již v pravěku. Kostel byl zasvěcen Janu Křtiteli, Janu Evangelistovi a sv. Janu Nepomuckému. V interiéru byly nástropní malby od Juliána Luxe z Plzně. Kostel byl r. 1782 uzavřen, v r. 1802 prodán v dražbě a posléze stržen. Pověstmi opředený kříž byl dán do farního kostela v Dobřanech, varhany a oltářní obraz do Kladrub, dvě sošky získal farní kostel ve Vsi Touškově. O 36 let později je zde připomínána hájovna.
V letech 1859-1862 zde byl nákladem 6200 K vystavěn nový poutní kosel sv. Kříže a hostinec. Ke kostelu byla v r.1927 přistavěna sakristie a o 4 roky později věž s vyhlídkou. Roku 1902 byla podél přístupové cesty k vrcholu vybudována novodobě pojatá křížová cesta, která však z valné části vzala za své po r. 1950. V době, kdy v blízkosti nedalekých Líní vyrostlo vojenské letiště, stala se Vrabina a její zástavba ležící v ose letové dráhy součástí vojenského prostoru. Vstup byl návštěvníkům pozoruhodné a tajemně vyhlížející lokality umožněn až ve 2. pol. 90. let 20. st.
Mikroregion Radbuza několik let usiloval o převod areálu z církevního majetku do svého vlastnictví. V roce 2004 se to podařilo a společnými silami zúčastněných obcí (Dnešice, Dobřany, Honezovice, Hradec, Chlumčany, Chotěšov, Kotovice, Lisov, Líšina, Nová ves, Přestavlky, Stod, Střelice, Štichov, Ves Touškov, Vstiš a Zemětice) se opravila vyhlídková věž. V současné době patří Křížový vrch městu Stod, které jej dlouhodobě pronajalo Mikroregionu Radbuza.
Křížový Vrch je přístupný od Chotěšova po zelené turistické značce, od Stoda je možné k Vrabině přijít po červené značce vycházející ze stodského nádraží směrem na Holýšov. Při dobré viditelnosti je z vrchu obdivuhodný výhled do krajiny, který však na mnoha místech ruší přerostlá zeleň. V lese přibližně 2 km západně od Vrabiny leží stejnojmenná hájovna.
Chotěšovský klášter je další památkou, která si zaslouží pozornost turistů. Dalšími obdivovanými objekty jsou kostely v Dobřanech - sv. Víta a sv. Mikuláše. V tomto městečku osvěží návštěvníky místní pivovar v hotelu Modrá hvězda.